Elon Musk – revolucionár alebo blázon?

Elona Muska asi nie je potrebné ani predstavovať. Človek, ktorý stojí za množstvom technologických zázrakov tohto sveta. Ľudia ho považujú za blázna, ale hlavne človeka, ktorý v tomto svete prerazil a neustále udivuje tisíce ľudí.

Poďme sa spoločne pozrieť na to, s čím prišiel prišiel na svet a aké má smelé plány.

Tesla

Vďaka tomuto projektu sa stal najznámejší. Tesla Motors po novom Tesla priniesla na svet elektromobily po ktorých je momentálne veľký dopyt. Prvým modelom, ktoré Tesla vypustila bol model Tesla X. Postupne prišli na trh modely S a 3. Najnovšie prírastky sú modely Roadster a Y. Modely sú plne elektrické. Ľudí hlavne zaujal model 3, ktorý sa stáva aj cenovo dostupnejší pre bežných ľudí. Kúpiť si ho už môžete aj v Európe. Na Slovensku si model 3 zatiaľ oficiálne nekúpite, ale je len otázka času kedy to bude možné. Model 3 je známy vďaka svojej autonómnej jazde. Môže sa pohybovať sám a to bez akejkoľvek interakcie vodiča. V budúcnosti sa plánujú aj plne autonómne taxi služby. Tesla prichádza na trh aj s kamiónom. Konkrétne ide o Tesla SEMI, ktorý je plne elektrický ťahač. Síce bol predstavený v roku 2017, tak postupne v týchto dňoch ho dostávajú prví zákazníci. Jeho značnou výhodou je, že má o 20 % nižšie prevádzkové náklady ako bežné ťahače. O jeho silu sa starajú 4 elektromotory z modelu Tesla 3. Dojazd na jedno nabitie predstavuje 800 km. Taktiež Tesla používa tento ťahač na doručenie svojich osobných automobilov. Pre zaujímavosť si tieto ťahače objednala aj spoločnosť UPS, ktorá patrí k lídrom v doručovaní zásielok. Síce je zatiaľ Tesla v červených číslach, ale postupne sa pozviechava. Elonovi sa ako tak podarilo zoptimalizovať celý výrobný proces, ktorý brzdil celu výrobu modelov Tesla. Znížil sa čakací čas na elektromobily.

SpaceX

Dobíjanie vesmíru je nový fenomén od čias studenej vojny. Ešte predtým ako NASA ukončila svoj vesmírny program s raketoplánmi, tak prišiel na trh Elon Musk so svojou SpaceX. Prvotná myšlienka bola uskutočniť komerčné lety do vesmíru. Koniec koncov je aj za tým niečo iné. Ľudská spoločnosť chce vyslať posádku na Mars, kde sa ukázalo, že tam môže existovať život. Hlavná myšlienka je teda, že je potrebné priniesť záložný plán pre prežitie ľudstva. Plánom ľudstva je aj vybudovanie základne na Mesiaci. Ľudia vo veľkom sledujú testy a skúšky rakiet Falcon. Testy spočiatku neboli úspešné a program bol na určitý čas pozastavený. Postupne, ale prišiel úspech a vývoj napreduje, tak je len otázka času kedy raketa Falcon poletí aj s ľudskou posádkou. Samozrejme aj konkurencia nespí a pripravuje svoje vesmíre lode. NASA momentálne využíva ruské Sojuz a nie je to dobré. SpaxeX má byť pre nich voľbou číslo 1.

Gigafactory

Gigafactory je továrňou spoločnosti Tesla, ktorá ja momentálne vo výstavbe. Primárne sa v továrni budú vyrábať batérie od ktorých je v postate aj odvodený názov. Vzniká, aby mohla pokryť výrobné kapacity Tesla modelov 3, keďže sa zvyšuje počet vyrobených elektromobilov. Dokončená by mala byť v roku 2020. Dokončená je zatiaľ na 30 %. Postupne sa plánuje aj výstavba ďalších Gigafactory, ktoré budú rozlíšené číslom. Dávnejšie bolo v hre aj Slovensko. Z hry nakoniec vypadlo kvôli mene euro. Je teda pravdepodobné, že Gigafactory vznikne buď v Česku alebo v Poľsku.

PayPal

Ani by ste nepovedali, že za službou PayPal stál Elon Musk. Je to v podstate jeho prvý výraznejší úspech, ktorý dosiahol. Prostredníctvom PayPalu sa začali aj búrať predsudky kvôli platbe vopred cez internet a osmelilo to svet Internetovej platby. PayPal vlastnil veľký gigant Ebay, ktorý ho od Muska odkúpil.

Hyperloop

Známy názov, ktorý sa ešte pred nedávnom spomínal vo veľkej miere aj na Slovensku. Na Slovensku má aj pobočku. Mala tu vzniknúť testovacia trať tohto prepravného systému nakoniec nám ju vyfúklo Francúzsko. Hojne a s a veľkou pompézosťou sa rozprávalo o prepojení Hyperloopom medzi Bratislavou a Viedňou. Momentálne to, ale nie je aktuálnejšia téma a viac sa hovorí o vybudovaní trasy Bratislava – Brno – Praha. Česko a Slovensko by sa tak malo dočkať veľkého projektu. Ukáže čas.

Solarcity

U nás tento projekt nie je až tak známy, ale spoločnosť sa stretáva so solárnymi škridlami, ktoré sú bežne dostupne aj u nás. V podaní Solartcity ide konkrétne o solárnu strechu. Teda je to tiež síce škridla, ale v inom ponímaní. Škridlové panely pôsobia, ako keby boli klasická škrila, ale nie sú. Vďačia za to špeciálnemu filmu. Elon síce túto spoločnosť nezaložil, ale odkúpil. Preslávila sa hlavne, ale vďaka nemu.

The Boring Company

Táto spoločnosť buduje tunely. Samozrejme, že nie diaľničné tunely, ktoré bežne poznáme. Prioritne ide o tunely, ktoré by sa mali raziť na Marse a mali by výrazne dopomôcť pri kolonizácii tejto planéty. Vďaka týmto technológiám, by sa postavilo mesto, ktoré by sa nachádzalo v podzemí. Do procesu kolonizácie sú okrem The Boring Company zapojené aj vyššie spomenuté spoločnosti Space X a Tesla. Bez Space X by to nešlo do vesmíru a bez Tesly by zase rakety nemali batérie. Prepojenie vyšité.

Neuralink

Spoločnosť založená za účelom prepojenia ľudského mozgu a počítača. Dobre čítate. Je to tak a nie je to žiadne sci-fi. Ak sa to bude uberať dobrým smerom, tak čoskoro budeme počítače ovládať cez myšlienky a nie cez tlačidlá a mechanické zariadenia ako to je doteraz. Tešiť to môže hlavne nevidiacich, ktorým to umožní vidieť. Signál bude v zrakovom centre nevidiaceho. Takže to bude aj veľký skok v medicíne. Elon odhalil informácie, že ľudia budú môcť medzi sebou komunikovať telapaticky. Výrazne to pomôže handicapovaným ľuďom.

Open AI

Jedna z tých mladších spoločností. Jej zameranie sa sústreďuje na pozorovanie vývoja umelej inteligencie. Jej hlavným cieľom je zabezpečiť ľudstvu to, aby sa umelá inteligencia nezvrhla a nebola použitá proti ľudstvu napr. film Terminátor 3, kedy Skynet prevzal moc a ľudstvo sa tomu prizeralo. Kto nevidel, tak odporúčame si to pozrieť. Dá sa z toho jednoducho pochopiť, že umelú inteligenciu je potrebné držať na uzde.

Čo dodať na záver? Elon Musk prichádza s revolučnými zmenami, ktoré myslia na našu planétu Zem. Elon pochopil, že Zem má vyčerpateľné zdroje energie a myslí aj na klimatické zmeny. Elektromobily Tesla nezaťažujú životné prostredie ako bežné automobily. Síce v poslednom čase sa vedú diskusie o tom, že výroba batérií pre elektromobily je veľký problém a zaťažuje výrazne životné prostredie. Elon nám aj ukázal, že je potrebné dobíjať hranice vesmíru. Je otázkou času s čím nás tento génius prekvapí.

Ďalšie články