Istotne ste zachytili informáciu, že sa pripravuje dotácia na plynové kotly a to vďaka eurofondom. Dostalo to aj špecifický názov „ kotlíková“ dotácia. Ľudia si budú môcť vymeniť svoje zastarané kotly na drevo alebo uhlie. Výmena bude možná za ekologickejší spôsob a to za nové plynové kotly. Ministerstvo životného prostredia vyčlení 30 miliónov eur.
Prečo takéto opatrenie?
Cieľom štátu je čo najviac nahradiť neekologické kotly za moderné plynové. Hovorí sa hlavne, že je potrebné zbaviť sa smogu alebo teda aspoň znížiť smog. Smog hlavne ohrozuje lokality v ktorých sa hlavne vykuruje uhlím a drevom. Tento problém je na severe a východe Slovenska. Niektoré domácnosti dokonca pália vo svojich kotloch aj komunálny odpad, čo ešte viac znásobuje znečistenie. Malo by sa teda predchádzať takýmto situáciám. Zlým príkladom znečistenia je aj mesto Ružomberok, ktoré síce nie je znečistené skrz kúrenie, ale priemyselnou výrobou. Nesmierne tam zapácha síra a ľudia majú zdravotné problémy respiračného charakteru. Síce na oko sa problém rieši vďaka prísnej regulácií. Predísť takémuto scenáru má dopomôcť aj takéto opatrenie. Plyn je z hľadiska životného prostredia čistejší a na nezaťažuje ho až tak. Síce mnoho ľudí vidí problém v tom, že plyn je drahý a aj samotné pripojenie vyžaduje nemalé finančné prostriedky. Nájdu sa aj názory, že aby sme tu opäť nezažili plynovú krízu, ktorá vypukla v roku 2009. Slovensko nemá svoje zásoby plynu a plyn dovážame z Ruska. Je to aj vyčerpateľný zdroj energie. Spočiatku bol plyn relatívne lacnou voľbou, ale popri plyne mali domácnosti lacnejšiu variantu v podobe dreva a uhlia, prípadne iné možnosti vykurovania. Je síce pravda, že s uhlím a drevom je starostí, ale je to podstatne lacnejšia varianta a hlavne dostupnejšia. Ak sa pozrieme na mapu plynovodov, tak vidíme, že plynofikácia miest a obcí neprebehla všade. Jedným z posledných na Slovensku bol aj okres Námestovo, kde ľudia spočiatku boli za pripojenie do siete, ale niektorí postupne od do toho upustili. Ľudia, tak používali plyn len na varenie, ale vykurovanie zostalo pri dreve a uhlí. Vykurovanie plynom, tak zostávalo na druhej koľaji, síce je pohodlnejšie a čistejšie, ale u ľudí rozhodla cena.
Tak isto si to aj vláda uvedomuje, že takýto problém je potrebné riešiť. Teraz sa chystá podať pomocnú ruku. Nastala zmena v operačnom programe. Finančné prostriedky z eurofondov budú nasmerované na túto dotáciu a použité na výmenu týchto kotlov. Jedna domácnosť si môže prísť na štyri až päťtisíc eur. V balíku na rozdávanie je viac ako 30 miliónov eur. Podľa ministerstva životného prostredia je vykurovanie tuhým palivom veľmi populárne a vykurujú ním desaťtisíce domácností hlavne na vidieku. Je to veľmi alarmujúce číslo. Dotácie budú smerujúce do regiónov, kde je situácia akútna. Nie tak dávno sa poukázal na tento problém aj zo strany Európskej komisie. Aj Najvyšší kontrolný úrad poukázal na túto skutočnosť, že na Slovensku vďaka tomuto problému resp. kvôli kvalite životného prostredia, ktorá je zlá, tak sa hrozia sankcie.
Ako je možné žiadať o dotáciu ?
Samotná výzva bude ministerstvom životného prostredia vyhlásená na jeseň tohto roku. Bližšie informácie, však zatiaľ nie sú známe.
Momentálne prebiehajú dotácie na kotly na biomasu, kde majú možnosť domácnosti efektívne splyňovať drevo a pelety. Tieto kotly sú s vysokou účinnosťou vykurovania a mali tiež v podstate nahradiť neefektívne staré kotly, ktoré mali nízku účinnosť vykurovania a palivo v podstate išlo do „vetra“ a nie na efektívny účel. Aj naša spoločnosť ponúka možnosť získať dotácie prostredníctvom projektu Zelená domácnostiam II. V tomto roku prebehlo kolo 9.4.2019. Najbližšie plánované kolo bude 14.5.2019. Pribudnú ešte kolá ktoré sa nasledovne uskutočnia 11.6.2019, 23.7.2019, 10.9.2019.